Przejdź do treści
 • Ogłoszenia parafialne – niedziela 3 grudnia 2023 r.

  1. Dzisiaj pierwsza niedziela Adwentu. Wchodzimy w czas przygotowania na przyjście Pana. Po mszach świętych rozprowadzamy świece wigilijne i opłatki. Będzie można je nabyć w bocznym wejściu do kościoła. Świece są w cenie wyznaczonej przez Caritas. Duża kosztuje 20, a mała 10 zł. Nabywając opłatki możemy złożyć dowolną ofiarę, za którą serdecznie dziękujemy. Na ławeczce obok obrazu Matki Bożej wyłożone są „Tytki charytatywne”, które dają możliwość konkretnej, materialnej pomocy potrzebującym. Zabierających tytki prosimy o zgłoszenie tego w zakrystii, lub sms-em na numer komórkowy parafii. Tytki z trwałymi produktami żywnościowymi i artykułami czystości przynosimy do zakrystii do dnia 15 grudnia. Roraty będziemy odprawiali codziennie, w dni powszednie o godz. 7.00. Roraty dla dzieci w poniedziałki i środy o godz. 18.00. Zapraszamy.
  2. Dzisiaj, po mszach św. Panie z Parafialnego Koła Caritas przeprowadzają zbiórkę na rzecz Koła. Za ofiary serdecznie dziękujemy i – jak zawsze – przypominamy o możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji.
  3. We wtorek po wieczornej mszy św. będzie kolejna katecheza dla dorosłych poświęcona III przykazaniu Dekalogu w ujęciu Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zachęcamy do udziału.
  4. Boże Narodzenie już blisko, a po świętach rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie w domach Parafian, czyli „kolędę”. Podobnie jak w ubiegłym roku, odwiedzimy tych, którzy zadeklarują chęć spotkania się z duszpasterzem na modlitwie i rozmowie. Deklaracje w formie karteczki z adresem, którą wrzucimy do koszyczka w czasie mszy św., lub do skarbony za ławkami, sms-a wysłanego na numer parafii, albo maila na adres parafii, prosimy składać najpóźniej do świąt Bożego Narodzenia. Prosimy o nieprzekraczanie tego terminu. Odwiedziny rozpoczniemy po Nowym Roku. Prosimy jednocześnie o poinformowanie o kolędzie tych sąsiadów, którzy z jakiegoś powodu tej informacji w kościele nie usłyszą, ani nie zapoznają się z nią na stronie internetowej naszej parafii.
  5. Na stornie internetowej parafii i w gablocie ogłoszeń pojawił się plakat z zaproszeniem na rekolekcje adwentowe „dla zabieganych”. Odbędą się one w przyszłym tygodniu w kościele Nawiedzenia Matki Bożej na Os. Bohaterów II Wojny Światowej.
  6. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30. O godz. 17.30 odmówimy różaniec w intencji powołań.
  7. W piątek 8 grudnia będziemy obchodzili Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia od godziny 12.00 do 13.00 będziemy przeżywać Godzinę Łaski. Będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwy, różaniec. Serdecznie zapraszamy do udziału. Po wieczornej mszy św. udamy się do groty na krótką modlitwę przed figurą.
  8. W przyszłą niedzielę, 10 grudnia, o godz. 17.00 odbędzie w naszym kościele koncert muzyki w wykonaniu śpiewaków Urszuli Jankowiak, Michała Marca i Magdaleny Nowackiej. Akompaniować będzie im Wanda Marzec. Zabrzmią też utwory organowe w wykonaniu naszego organisty Łukasza Kołakowskiego, które pozwolą zaprezentować nasz nowy instrument. W ten sposób artyści chcą oddać hołd śp. ks. Marianowi Klimkowi i reaktywować zwyczaj koncertów z cyklu „Popołudnie z muzyką i sztuką u św. Marka”. Przy wyjściu można będzie złożyć ofiarę na pokrycie kosztów tego i kolejnych koncertów.
  9. W przyszłą niedzielę po mszach św. będzie kiermasz kartek świątecznych. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie misji.
  10. Polecamy prasę katolicką: „Gość Niedzielny” i „Przewodnik Katolicki”, w których znajdziemy min. Treści adwentowe. Jest także zeszyt „Gościa Niedzielnego” z cyklu „Historia Kościoła”, a w nim pytanie o historyczność Jezusa i kontrowersje wokół inkwizycji.  Można też nabyć ostatni numer „Markowej Gazety” W ubiegłym tygodniu zabrakło, więc zrobiony został dodruk.
  11. Przyszła niedziela – druga w miesiącu – to niedziela „gospodarcza”. Dziękujemy za wszelkie ofiary na rzecz parafii. A skoro jesteśmy przy sprawach gospodarczych, to teraz parę słów skieruje do nas przedstawiciel Rady Ekonomicznej naszej parafii.
  12. Zmarła nasza parafianka Teresa Siwińska.  Dobry Jezu a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie
 • Ogłoszenia parafialne – niedziela 26 listopada 2023 r.

  1. Dziękujemy wszystkim, którzy swoimi modlitwami, obecnością i zaangażowaniem przyczynili się do godnego przebiegu pogrzebu śp. ks. Mariana Klimka naszego pierwszego i długoletniego proboszcza. Z pewnością nasza pamięć o nim, zwłaszcza w modlitwie, pozostanie.
  2. We wtorek po wieczornej mszy św. Będzie kolejne spotkanie „Wszechnicy Parafialnej”. Tym razem wysłuchamy prelekcji na temat „Musica sacra – od monofonii do polifonii”.  Zapraszamy.
  3. W czwartek o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie młodzieżowej grupy duszpasterskiej. Serdecznie zapraszamy młodych do włączenia się do tej wspólnoty.
  4. Przyszła niedziela będzie pierwszą niedzielą Adwentu, a zarazem rozpoczniemy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. W tę niedzielę będziemy rozprowadzać świece wigilijne i opłatki na stół wigilijny. Jak zawsze świece i opłatki będzie można nabyć po mszach św. – w bocznym wejściu do kościoła. W przyszłą niedzielę będą wyłożone także „Tytki charytatywne”, które dają możliwość konkretnej,materialnej pomocy potrzebującym. Chętni do włączenia się w akcję będą mogli je zabrać i do 15 grudnia przynieść wypełnione trwałymi produktami spożywczymi i artykułami chemii gospodarczej. Część z nich przekażemy do centrali Caritas, a część rozdamy w parafii. Zabierających tytkę prosimy o zgłoszenie tego w parafii (osobiście, telefonicznie, sms-em).
  5. Jest to jednocześnie pierwsza niedziela miesiąca, więc będzie zbiórka ofiar na rzecz Parafialnego Koła Caritas.
  6. Już dzisiaj informujemy, że Roraty w naszym kościele będziemy odprawiali tradycyjnie codziennie w dni powszednie o godz. 7.00 rano – czyli poranna msza św. będzie o pół godziny wcześniej. Roraty dla dzieci będą w poniedziałki i środy o godz. 18.00.
  7. W najbliższym czasie będą roznoszone zaproszenia na mszę św. dla małżeństw, które obchodziły w tym roku swoje jubileusze. Msza św. w ich intencji będzie odprawiona w niedzielę 17 grudnia o godz. 9.30.
  8. W czwartek obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła.
  9. W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca. W piątek spowiedź podczas porannej mszy św., a po południu od g. 17.30 do mszy św. wieczornej. W godzinach przedpołudniowych odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną w ich domach. Można też zgłaszać tych chorych, których systematycznie nie odwiedzamy ze spowiedzią i komunią, aby i oni przeżyli czas Adwentu i Bożego Narodzenia z Panem Bogiem. W sobotę poranna msza św. wynagradzająca. Po mszy św. różaniec i rozważanie.
  10. Wspólnota Przymierze Miłosierdzia w Buku, zaprasza małżeństwa i pary niesakramentalne na dwudniowe warsztaty „KANA”. Ze szczegółami można zapoznać się na plakacie w gablocie ogłoszeń, a na skarbonie za ławkami są wyłożone ulotki.
  11. Polecamy prasę katolicką – „Gość Niedzielny” i „Przewodnik Katolicki”. Ze stojaka można zabrać „List do Chorych”. Wychodząc z kościoła możemy nabyć najnowszy numer „Markowej Gazety” w znacznej części poświęcony śp. ks. proboszczowi Marianowi Klimkowi.

 • Ogłoszenia parafialne – niedziela 19 listopada 2023 r.

  W czwartek, 16 listopada, nagle i niespodzianie odszedł do Pana nasz były proboszcz ks. Marian Klimek. Ta wiadomość wstrząsnęła naszymi sercami.

  Przebieg uroczystości pogrzebowych będzie następujący. W czwartek wieczorem ok. godz. 20.30 zostanie przywieziona do naszego kościoła trumna z ciałem ks. Mariana. Do godz. 22.00 będzie modlitewne czuwanie. W piątek kościół zostanie otwarty o godz. 8.00. O godz. 11.00 odmówimy Różaniec. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 11.30. Po mszy św. trumna zostanie przewieziona na cmentarz na Miłostowie – od ul. Gnieźnieńskiej, gdzie o godz. 13.30 będzie liturgia pogrzebowa i odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku. Przez nasze uczestnictwo w tych celebracjach wyrazimy naszą wdzięczność wobec ks. Mariana – za to wszystko co zrobił dla naszej parafialnej wspólny i dla wielu z nas osobiście.

  W związku z powyższym, w piątek nie będzie mszy św. o g. 7.30. Przyjęta na ten dzień intencja za śp. Zofię Kulczak od sąsiadów z nr 61, zostanie odprawiona w następną środę 29 listopada o godz. 7.30.

  Sprawy bieżące:

  1. Ubiegłotygodniowa składka „gospodarcza” wyniosła 6548 zł. Za te, i wszystkie inne, ofiary na rzez parafii serdecznie dziękujemy.
  2. Jak już to było zapowiedziane, spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. odbędzie się za tydzień, w niedzielę 26 listopada, na mszy św. o godz. 11.00 i połączone będzie z poświęceniem książeczek do nabożeństwa.
  3. Kończymy naszą modlitwę za zmarłych w tzw. „wymieniankach”. Będziemy się za nich modlić jeszcze w poniedziałek i wtorek po mszach św.
  4. We wtorek po różańcu za zmarłych będzie kolejna katecheza dla dorosłych. Ty razem będzie to refleksja nad słowem Bożym na najbliższą niedzielę. Zapraszamy.
   W tym miejscu warto wspomnieć niezwykle ciekawe spotkanie z o. prof. Piotrem Nawrotem, który w ubiegły wtorek przybliżył licznie zebranym słuchaczom, kulturę Indian boliwijskich i ich sposób przeżywania wiary.  
  5. Przyszła niedziela – ostatnia w roku kościelnym, to uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
  6. Polecamy prasę katolicką – „Gość Niedzielny”, w którym można przeczytać, między innymi o miejscu ubogich w życiu Kościoła, o skomplikowanej sytuacji w Ziemi Świętej i o nowym magazynie Gościa Niedzielnego poświęconym historii Kościoła. W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy teksty o integralnym rozwoju człowieka, o naszej pamięci o ofiarach wypadków drogowych i o etycznym aspekcie ekologii. Ze stojaka można zabrać „Małego Gościa Niedzielnego” Zachęcamy do lektury.
  7. W ostatnich dniach zmarł nasz parafianin Jan Tomkowiak

  Dobry Jezu, a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie.